برای پرش به متن کلید "اینتر" را فشار دهید

نقش فیلترها در دستگاه تصفیه آب خانگی

یکی از روش های موثر جهت دسترسی به آب آشامیدنی سالم و بهداشتی در منازل استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی است. این دستگاه ها بهترین گزینه جهت استفاده در مراکز با مصرف نسبتا پایین می باشند. دستگاه تصفیه آب خانگی با چیدمانی از فیلترهای مناسب می تواند تمامی آلودگی های موجود در آب شهری از قبیل ذرات معلق، طعم و بوی نامطبوع، رنگ، مواد شیمیایی، شوری، املاح و آلودگی های ارگانیک را حذف نماید.

با وجود انواع دستگاه های تصفیه آب با تعداد مراحل مختلف در این مقاله به نقش هر یک از این فیلترها در پروسه تصفیه آب در دستگاه تصفیه آب نگاهی می اندازیم.

فیلتر الیافی (مرحله اول)

فیلتر کارتریج الیافی که در مرحله اول دستگاه تصفیه آب خانگی قرار می گیرد جهت حذف ذرات معلق، گل و لای، دوده و هر ذره که ابعاد آن از قطر حفرات فیلتر بالاتر باشد نقش موثری دارد. به صورت معمول این فیلتر از جنس پلی پروپیلن (PP) بوده و قطر حفرات معادل ۵ میکرون دارد. حذف ذرات معلق و درشت آب جهت جلوگیری از گرفتگی سریع ممبران اسمز معکوس و افزایش طول عمر آن امری ضروری تلقی می شود.

فیلتر کربن اکتیو (مرحله دوم)

کارایی کربن اکتیو گرانوله در حذف بسیاری از آلودگی های آب از قبیل رنگ، بو و طعم نامطبوع، کلر آزاد و مواد شیمیایی ارگانیک اثبات شده است. این فیلتر که به صورت کارتریج مورد استفاده قرار می گیرد با داشتن سطح مقطع بسیار بالا که در حین پروسه تولید کربن ایجاد می شود، با به دام انداختن گازهای محلول در آب از نفوذ آن به داخل دستگاه و آسیب رساندن به فیلتر ممبران جلوگیری می نماید.

فیلتر کربن بلاک (مرحله سوم)

از فیلتر کربن بلاک در مرحله سوم دستگاه تصفیه آب خانگی جهت پالیش کردن آب و حذف کلر و مواد ارگانیک که در مرحله دوم ممکن است از فیلتر عبور کرده باشند استفاده می شود. همچنین با توجه به ماهیت جامد این فیلتر کربنی، علاوه بر تکمیل کارکرد فیلتر مرحله دوم، به صورت فیلتر فیزیکی نیز عمل نموده و ذرات معلق احیانا عبور کرده از مرحله اول را نیز حذف می نماید.

فیلتر ممبران اسمز معکوس (مرحله چهارم)

مهمترین فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی، فیلتر ممبران اسمز معکوس (RO) می باشد. در این مرحله آب ورودی با تکنولوژی اسمز معکوس به آب خالص که بیش از ۹۰ درصد املاح و شوری آن گرفته شده باشد تبدیل گشته و این املاح و شوری ها از مسیر پساب دستگاه به فاضلاب خارج می شوند. با عبور آب از فیلتر ممبران اسمز معکوس، انواع عناصر محلول در آب از قبیل سدیم، کلسیم، نیترات، نیتریت و … به علاوه مواد شیمیایی مضر مانند آرسنیک و میکروارگانیسم ها و ویروس و باکتری از آب جدا شده و آب سالم و بهداشتی که مناسب شرب است تامین می شود.

فیلتر پست کربن (مرحله پنجم)

آب خروجی فیلتر ممبران اسمز معکوس به صورت معمول در داخل مخزن ذخیره می شود. با وجود کیفیت بالای خروجی این فیلتر ممکن است همچنان طعم نامطبوعی در داخل آب باقی مانده باشد و یا به دلیل ذخیره طولانی آب داخل مخزن طعم و بوی نامطبوع در آن ایجاد شود. به همین منظور از فیلتر پست کربن که از کربن اکتیو گرانوله با کیفیت بسیار عالی بهره می برد جهت حذف هر گونه طعم و بوی نامطبوع در آب خروجی دستگاه در مرحله پنجم بهره برده می شود.

فیلتر مینرال مواد معدنی (مرحله ششم)

تا به اینجا آب تولیدی دستگاه مقدار بسیار زیادی از عناصر خود را از دست داده است. با وجود اینکه بسیاری از این عناصر برای بدن مضر می باشد، برخی از عناصر نیز جهت سوخت و ساز طبیعی بدن ضروری است که بایستی از طریق آب آشامیدنی به بدن وارد شوند. از این رو جهت افزودن مجدد این عناصر از قبیل کلسیم به آب از فیلتر مینرال استفاده می شود. فیلتر مینرال با دارا بودن سنگ های معدنی سرشار از کلسیم و سایر عناصر مفید آبی با ویژگی های آب معدنی طبیعی در اختیار مصرف کننده قرار می دهد.

سایر مراحل دستگاه تصفیه آب خانگی

علاوه بر شش مرحله استاندارد دستگاه تصفیه آب خانگی، ممکن است با توجه به نیاز مراحل دیگری نیز مانند فیلتر قلیایی، فیلتر UV، فیلتر آنتی باکتریال و … در دستگاه تصفیه آب خانگی مورد استفاده قرار گیرد. با وجود مفید بودن برخی از این فیلترها در موارد خاص، در بسیاری از دستگاه های تصفیه آب و به خصوص تصفیه آب شهری استفاده از این فیلترها لزوم خاصی نداشته و بیشتر جنبه تبلیغاتی دارند.


دستگاه تصفیه آب خانگی با داشتن مراحل تصفیه کامل و عملکرد اتوماتیک، نیاز بسیاری از مصرف کنندگان را به آب آشامیدنی سالم برطرف می ساند. اما بایستی به سرویس های دوره ای و تعویض به موقع فیلترها جهت در دسترس بودن دائم آب بهداشتی توجه داشت و از فیلترهایی استفاده نمود که استانداردهای لازم از قبیل NSF، WQA و … را دارا باشند.

جهت هر گونه مشاوره در زمینه انتخاب دستگاه تصفیه آب خانگی مناسب با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *