برای پرش به متن کلید "اینتر" را فشار دهید

هر آنچه که درباره آب آشامیدن و دستگاه تصفیه آب خانگی باید بدانید – بخش ۵

در مقالات گذشته به نکات مختلفی از آب آشامیدن و دستگاه تصفیه آب خانگی پرداختیم. در بخش پایانی این سری مقالات درباره راهنمای خرید فیلترهای آب و چگونگی مواجهه با آب سخت سخن خواهیم گفت.

راهنمای خرید قطعات و فیلترهای مرتبط با آب

بسیاری از لوازم خانگی که به نوعی با آب سروکار دارند (مانند دستگاه تصفیه آب خانگی، قهوه ساز، یخچال و …) به نوعی از فیلترهای کربن جهت تصفیه اولیه آب ورودی استفاده می کنند. اما همواره یافتن فیلترهای این لوازم جهت تعویض دوره‌ای، کار ساده ای نیست. همچنین بسیاری از شیرآلات منازل نیز ممکن است به مرور زمان نایاب شوند. به همین علت بهتر است در هنگام خرید این نوع محصولات به اعتبار برند و فروشنده و وجود قطعات یدکی آنها در بازار نیز دقت شود.

برای اطمینان از این امر بهتر است در هنگام خرید نظرات سایر افراد را درباره کیفیت و وجود قطعات یدکی در بازار جویا شوید. این امر می تواند از طریق نظرات درج شده در وبسایت ها و یا آشنایان صورت گیرد. خرید دستگاه تصفیه آب خانگی نیز از این امر مستثنی نیست و بایستی از اعتبار برند آن و همچنین وجود فیلترهای آن جهت تعویض در بازار آگاه بود. چرا که فیلترهای موجود در این دستگاه ها را بایستی به صورت دوره ای تعویض نمود.

راهکارهای رفع مشکل آب سخت

آب سخت به آبی گفته می‌شود که دارای املاحی بیش از حد معین باشد. اصلی ترین موارد این املاح در آب سخت کلسیم و منیزیوم هستند. هر چند وجود این املاح در آب تا مقداری مشخص می تواند به بهبود مزه و سلامتی آب نیز کمک کنند، وجود آن ها بیش از اندازه مشکلاتی برای مصرف کنندگان ایجاد خواهد کرد. برای حذف این املاح از آب استفاده از فیلترهای ساده تصفیه آب کمکی نخواهد کرد و باید از سیستم های پیچیده تر مانند ممبران اسمز معکوس که در بسیاری از انواع دستگاه تصفیه آب خانگی وجود دارند استفاده شود.

هر چند در بسیاری از مواد آب سخت موجود در لوله‌کشی منازل مشکل خاصی برای سلامتی ایجاد نمی کند (مگر آنکه مصرف کنندگان مشکلاتی مانند بیماری های کلیوی داشته باشند)، مواد معدنی موجود در این نوع آب در صورت عدم مراقبت می تواند با ایجاد کریستال عمر مفید لوازم خانگی و محصولات در معرض آب را کاهش داده و منجر به ایجاد لکه های نامطبوعی در سینک های ظرف شویی و سرویس های بهداشتی شود.

از طرف دیگر وجود املاح در آب میزان اثر گذاری مواد شوینده مانند صابون، پودرهای شستشو و نرم کننده ها را کاهش می دهد که به طور مشخص به آب نرم برای شستشوی بهتر ظروف و لباس ها نیاز دارند. استفاده از این نوع آب نیز منجر به اشباع سریعتر فیلترهای مصرفی در تصفیه کننده ها و دستگاه های بخار ساز می شود و مدت زمان تعویض آن ها را کاهش خواهد داد که از لحاظ اقتصادی به صرفه نخواهد بود. به همین علت اگر آب منزل شما سخت است بایستی در مدت زمان های کوتاه تری اقدام به تعویض فیلترهای در معرض آب نمایید و زمان بیشتری را صرف مراقبت و تمیز کردن سایر لوازم خانگی مرتبط با آب مانند قهوه سازها نمایید.

جهت رفع مشکلات ناشی از آب سخت باید از راهکارهایی مانند نصب تصفیه آب ورودی ساختمان یا سیستم‌های سختی گیر استفاده نمایید تا میزان املاح موجود در آب ساختمان خود را کاهش دهید. برای این منظور حتما بایستی با متخصص تصفیه آب خود مشورت کرده و درباره نحوه انتخاب این نوع سیستم ها از او کمک بخواهید. در این صورت با توجه به میزان املاح موجود در آب ورودی منزل شما به شما پیشنهاد خواهد شد که کدام سیستم بهتر می تواند نیازهای شما را مرتفع سازد.

زمانی که میزان سختی آب شما تا این حد بالا نباشد، ممکن است نیازی به هیچکدام از روش های فوق احساس نشود. در اینصورت با مراقبت مداوم از فیلترها و لوازم خانگی می توان تا حد مطلوبی مشکلات ناشی از آب سخت را از بین برد. در صورت لزوم می توان تنها از دستگاه تصفیه آب خانگی مانند مدل های زیر سینکی جهت سختی گیری از آب مورد نیاز برای آشامیدن و پخت و پز استفاده کرد.

مطالب پیشین در این سری را از طریق لینکهای زیر می توانید بخوانید:

هر آنچه که درباره آب آشامیدن و دستگاه تصفیه آب خانگی باید بدانید – بخش ۱

هر آنچه که درباره آب آشامیدن و دستگاه تصفیه آب خانگی باید بدانید – بخش ۲

هر آنچه که درباره آب آشامیدن و دستگاه تصفیه آب خانگی باید بدانید – بخش ۳

هر آنچه که درباره آب آشامیدن و دستگاه تصفیه آب خانگی باید بدانید – بخش ۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *