برای پرش به متن کلید "اینتر" را فشار دهید

هر آنچه که درباره آب آشامیدن و دستگاه تصفیه آب خانگی باید بدانید – بخش ۲

در نوشته پیشین درباره آب آشامیدن و لزوم آمادگی و استفاده از تصفیه آب در شرایط اضطراری صحبت نمودیم. در این مطلب قصد داریم به جنبه‌های دیگر درباره آب آشامیدن و تصفیه آب مانند نگهداری آب سالم و استفاده از فیلتر کربن در دستگاه تصفیه آب خانگی صحبت نماییم.

نکاتی که جهت نگهداری و ذخیره آب سالم باید در نظر داشته باشید

دلایل متفاوتی برای ذخیره آب قابل شرب وجود دارد. برای مثال ممکن است این آب برای استفاده در شرایط بحرانی ذخیره شود و یا اینکه در نقاط دور افتاده و یا سفر احتیاج به نگهداری آب جهت استفاده در آینده داشته باشید. در این موارد باید نکاتی را در هنگام نگهداری و ذخیره آب در نظر بگیرید تا مانع از آلودگی آن در آینده شوید.

یک راهکار مناسب جهت این امر استفاده از بطری‌های بهداشتی و مهر و موم کردن درب آن است. این نوع آب را می‌توان تقریبا به مدت نامحدودی بدون نگرانی از آلوده شدن آن نگهداری کرد. اما باید توجه کرد که آب بطری شده را نمی‌بایست در معرض یخ زدگی قرار داد چرا که سرمای زیاد باعث می‌شود اجزای آن تجزیه شده و طعم نامطبوعی در آب ایجاد کند. همچنین بطری‌های آب را باید از تابش مستقیم نور خورشید و حرارت زیاد مصون داشت چرا که باعث حل شدن پلاستیک در آب و ایجاد آلودگی‌های مضر در آن می‌شود.

آب ذخیره شده در مخازن باید حداکثر هر شش ماه یکبار تعویض شود. این مخازن نیز باید از سرمای زیاد و حرارت ناشی از تابش خورشید یا دیگر منابع محافظت شوند. در هنگام تعویض آب مخازن باید آنها را به صورت بهداشتی ضدعفونی نمایید. برای این منظور راحتترین روش استفاده از محلول آب و مواد سفید کننده (یک قاشق سفید کننده به ازای هر گالون آب) می‌باشد. مخزن را با این محلول پر کرده و به مدت یک دقیقه به حال خود رها کنید. در نهایت مخزن را آب کشی کرده و با آب سالم بدست آمده از تصفیه آب خانگی دوباره پر نمایید.

برای استفاده‌های شخصی بایستی از ظروف پلاستیکی عاری از بیسفنول ای (BPA-free)، بطری‌های استیل یا آلومینیوم استفاده شود. در مورد کودکان نوزاد نیز تنها ظروف BPA-free سلامت آب را می‌تواند تضمین نماید.

با توجه به اینکه امروزه آب سردکن‌ها بسیار محبوب و پر مصرف شده اند، مخزن آب این دستگاه‌ها نیز برای ذخیره و نگهداری آب سالم معمول گردیده است. اما باید توجه داشت که بسیاری از این مخازن با استفاده از آبهای غیر تصفیه شده و بدور از تصفیه آب خانگی پر می‌گردند. به همین علت اگر قصد ذخیره آب با استفاده از این مخازن را دارید از کیفیت آب درون آن اطمینان حاصل نمایید. برای این منظور در هنگام خرید به برچسب تولید آب روی این مخازن توجه نمایید. یک راهکار دیگر برای اطمینان از سالم بودن آب نگهداری شده در این مخازن، آن است که خودتان اقدام به پر کردن مخزن کنید. برای این منظور می‌توانید از آب تصفیه شده توسط دستگاه تصفیه آب مانند تصفیه آب خانگی که آب کاملا عاری از املاح و میکروب‌ها تولید می‌نماید استفاده کرده و به صورت مداوم پس از ضدعفونی مخزن آب آن را تعویض نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *