برای پرش به متن کلید "اینتر" را فشار دهید

دستگاه تصفیه آب خانگی را چگونه انتخاب کنیم

دسترسی به آب آشامیدنی سالم همواره به راحتی امکان پذیر نیست. افزایش جمعیت، توسعه صنعتی و آلودگی‌های زیست محیطی هر یک به نحوی این عمل را با مشکل مواجه ساخته است. به همین دلیل آگاهی از روش‌های تصفیه آب و انواع دستگاه تصفیه آب موجود در بازار امری مهم تلقی می‌شود.

در منابع آبی طبیعی مواد معدنی مختلفی در آب وجود دارد که مصرف آن‌ها برای بدن انسان ضروری است. اما مصرف بیش از حد مواد معدنی ممکن است منجر به بروز آسیب‌هایی به بدن نیز گردد. یک دستگاه تصفیه آب خوب علاوه بر حذف میزان اضافی نمک، مواد معلق و محلول و آلودگی‌های میکروبی از آب، مقدار کافی از مواد معدنی مفید را حفظ می‌کند. با وجود برندها و فروشندگان بسیار در صنعت تصفیه آب، تشخیص دستگاه تصفیه آب خوب و استاندارد امری دشوار می‌باشد.

فیلترهای آب و دستگاه تصفیه آب هر دو بر پایه یک قاعده یکسان یعنی تصفیه مکانیکی عمل می‌کنند. در این تجهیزات پس از ورود آب خام آلوده به پروسه تصفیه، ناخالصی‌های آن از قبیل رسوبات، میکروارگانیسم‌ها و فلزات سنگین فیلتر شده و آب تصفیه شده سالم خارج می‌شود. با این وجود میزان و کیفیت حذف آلودگی‌ها در بین سیستم‌های مختلف تصفیه آب می‌تواند بسیار مختلف باشد. به همین علت در هنگام خرید دستگاه تصفیه آب باید به نکات زیر توجه لازم صورت گیرد.

پیش‌نیاز خرید دستگاه تصفیه آب خانگی

گام اول در انتخاب دستگاه تصفیه آب خانگی، آگاهی از سطح آلودگی‌های درون آب است. برای این منظور بهتر است با مراجعه به آزمایشگاه آب و فاضلاب، آنالیز کامل آب مصرفی تان را دریافت نمایید. در پارامترهای آنالیز آب باید میزان باکتری کلیفرم، نیترات، نیتریت، pH، کل املاح محلول (TDS)، فلوراید، کلر آزاد و آلودگی‌های ارگانیک بر پایه کربن مشخص باشد. با داشتن آنالیز آب، یک متخصص تصفیه آب می‌تواند شما را جهت انتخاب بهترین دستگاه تصفیه آب جهت رفع نیازهای مصرفی تان راهنمایی نماید. این آنالیز مشخص خواهد ساخت که آیا شما به دستگاه تصفیه آبی جهت حذف املاح و مواد معدنی محلول در آب نیاز دارید یا به سیستمی برای از بین بردن آلودگی‌های میکروبی و باکتریایی آب.

گام‌های لازم جهت انتخاب دستگاه تصفیه آب

اولین گام برای انتخاب دستگاه تصفیه آب مناسب، انتخاب محل نصب دستگاه است. باید مشخص نمایید که دستگاه تصفیه آب را برای ورودی کل ساختمان جهت تصفیه آب تمام نیازهای مصرفی منزلتان می خواهد یا تنها برای تصفیه آب شرب. انتخاب یکی از این دو گزینه سبب می شود شما به دنبال تجهیزات کاملا متفاوتی از لحاظ سیستم فیلتراسیون، قیمت و برند جهت تصفیه آب باشید.

گام بعدی محدود ساختن برندهای موجود در بازار است. برای این امر بایستی درکی از مراحل فیلتراسیون دستگاه های تصفیه آب و همچنین استانداردهای هر دستگاه کسب نمایید. مهمترین مراجع صدور استاندارد برای دستگاه تصفیه آب در جهان شامل NSF، WQA و FDA می شوند. مطابقت برندهای دستگاه های تصفیه آب با این استانداردها می تواند انتخاب شما را محدود سازد.

گام سوم در انتخاب بهتر دستگاه تصفیه آب تحقیق درباره کیفیت فیلترها و قطعات به کار رفته در هر دستگاه است. فیلترهای بسیار مرغوب تصفیه آب قیمت بالایی دارند و به همین علت ممکن است قیمت برخی از دستگاه ها هم به نسبت گران تر از سایر دستگاه ها باشد. می توانید با جستجوی آنلاین و گرفتن مشخصات دقیق قطعات و فیلترهای هر دستگاه مقایسه کاملی بین ویژگی‌های هر یک داشته باشید. علاوه بر قیمت ابتدایی دستگاه باید به هزینه های نگهداری و تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه آب هم باید دقت نمود.

در گام آخر هم بهتر است در هنگام خرید سوالات زیر از فروشنده پرسیده شود:

  • آیا محصول یا فیلتر آب استاندارد سازمان معتبری مانند NSF، WQA و FDA را دارا است؟
  • هر چند وقت یکبار باید نسبت به تعویض فیلترها و ممبران اقدام کرد؟
  • گارانتی دستگاه چه مدت است؟
  • دستگاه شامل فیلتر ممبران هم هست؟
  • سرعت تولید آب دستگاه چقدر است؟ (هر چه سرعت تولید آب بیشتر باشد، کیفیت ممبران به کار رفته بالاتر خواهد بود)

با توجه به تنوع موجود در سیستم ها و برندهای دستگاه تصفیه آب خانگی تحقیقات کامل درباره تمامی آنها کاری دشوار به نظر می رسد. به همین علت بهتر است جستجو را به شرکت های معتبر تصفیه آب محدود نمود و بین سیستم های پیشنهادی آنها مقایسه انجام داد.

امیدواریم این راهنمای انتخاب دستگاه تصفیه آب خانگی بتواند کمک کوچکی در سهولت خرید شما ایفا نماید. جهت راهنمایی بیشتر در این زمینه با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *